Apple dlouhodobì èelí kritice, e vlastním produktùm poskytuje nespravedlivou výhodu, která spoèívá v tom, e uivatelé nemohou pouívat primárnì jiné ne spoleèností pøedinstalované aplikace. To by se ovem mohlo zmìnit: Apple toti zvauje, e vybraná zaøízení víc otevøe konkurenèním aplikacím.

V Applu se diskutuje o tom, e by firma uivatelùm iPhonù, iPadù a reproduktoru HomePod umonila vybrat si jako výchozí nastavení webový prohlíeè a potovní aplikace tøetích stran. Dosud mìli majitelé tìchto pøístrojù pøednastaven firemní prohlíeè Safari a potovní aplikaci Apple Mail a nemohli je nahradit konkurenèními produkty. S odkazem na zdroje obeznámené se situací o tom informuje agentura Bloomberg .
Internetový prohlíeè a potovní aplikace jsou v iPhonech a v iPadech nejpouívanìjími aplikacemi. Nicménì konkurenèní aplikace, jako jsou napøíklad Chrome èi Gmail od Googlu, Firefox od Mozilly èi Outlook od Microsoftu, dosud nemají status Apple produktù. Pokud tedy uivatel pøístroje od Applu klikne na internetový odkaz, tak se mu automaticky otevøe v prohlíeèi Safari. A podobnì, kdy klikne na e-mailovou adresu z textové zprávy èi z webové stránky, bude pøesmìrován na aplikaci Mail bez monosti pøejít na jiný e-mail.
Apple nepovoluje uivatelùm nahrazovat pøedinstalované sluby aplikacemi tøetích stran od samotného sputìní App Storu, tedy od roku 2008. Tato praxe ztìovala nìkterým vývojáøùm monost Applu konkurovat. Znepokojovala také nìkteré zákonodárce, kteøí zkoumali, zda tím firma neporuuje antimonopolní zákony platné v technologickém odvìtví.
Podle zdrojù Bloombergu by Apple také mohl zmírnit omezení pro hudební aplikace tøetích stran. Opatøení by se mohlo dotknout i jeho nejvìtího rivala v oblasti streamování, firmy Spotify.